Eko rodzina. Jakie nowe zasady warto wprowadzić w domu i jak nauczyć ich dzieci?

fot. Shutterstock

Jak to się mówi: „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Zgodnie z tym powiedzeniem budowanie świadomości ekologicznej dziecka powinno zacząć się już w najmłodszych latach. Im wcześniej dziecko nauczy się szacunku do przyrody oraz otoczenia, tym łatwiej będzie mu wdrażać ekologiczne rozwiązania w dorosłym życiu. Jakie nowe zasady warto wprowadzić w domu, żeby dbać o planetę? Podpowiadamy.

Niektórzy rodzice mylnie uważają, że wystarczy segregować śmieci, aby nauczyć dziecko szacunku do Ziemi. To błąd. Budowanie świadomości ekologicznej to nie bezmyślne wykonywanie danych czynności, ale przede wszystkim rozmowa, która przekłada się na sposób myślenia najmłodszych. Warto zacząć od wyjaśnienia dziecku, że każdy człowiek jest nieodłączną częścią środowiska, dlatego jego obowiązkiem jest dbanie o otaczający go świat. Mogą pomóc w tym książki edukacyjne i filmy dla najmłodszych. Równolegle do dzielenia się z pociechą wiedzą, dajmy mu dobry przykład i wprowadźmy do domu nowe zasady.

Łazienka niech stanie się przestrzenią do oszczędzania wody

Każde nasze działanie ma konsekwencje dla planety i jej mieszkańców. Na świecie 1,1 miliarda ludzi nie ma dostępu do wody pitnej. Warto porozmawiać z dzieckiem o tym, jak ważną funkcję na świecie pełni woda i nauczyć je mycia zębów przy zakręconym kranie. Brzmi jak wyzwanie? Przekonasz się, że nie będzie to tak trudne, jeśli sama zaczniesz zakręcać wodę np. podczas mycia naczyń. Dzieci odwzorowują zachowanie rodziców, warto dać im dobry przykład. Ponadto za każdym razem, gdy twoje dziecko zakręci wodę, możesz nagradzać je kolorowymi naklejkami. W ten sposób wprowadzona do domu zasada, stanie się przyjemnym rytuałem.

Kolejnym krokiem ku oszczędzaniu wody niech będzie zachęcenie pociechy do szybkiego prysznica zamiast długiej kąpieli w przepełnionej wodą wannie. Pozwól dziecku wybrać żel o ulubionym zapachu i wyjaśnij, że dzięki prysznicowi, będzie miało więcej czasu na czytanie bajek czy zabawę przed snem, a jego rówieśnik np. w Sudanie Południowym będzie miał co pić.

fot. Shutterstock

Ograniczenie wody w jednorazowych opakowaniach. Postawcie na butelkę filtrującą dla dziecka

Każda rodzina generuje tygodniowo dziesiątki pustych jednorazowych butelek po wodzie. Możesz tę liczbę ograniczyć. Kup dziecku butelkę filtrującą, która nie tylko pomoże chronić planetę, ale również będzie dla twojej pociechy interesującym gadżetem. Marka Dafi posiada w swojej ofercie butelki filtrujące o pojemności 0,3 l , 0,5 l i 0,7 l, które mogą być stosowane pod nadzorem rodziców przez zdrowe dzieci powyżej 3. roku życia. Pozwól swojemu dziecku wybrać butelkę w jego ulubionym kolorze i samodzielnie odkrywać magię filtrowania wody kranowej. Jeden filtr w butelce Dafi zastępuje aż 300 półlitrowych butelek, co zdecydowanie zmniejsza ilość zużytego plastiku w gospodarstwie domowym.

Fot. Materiał promocyjny

Ograniczenie zużycia energii. Nauczcie pociechę gasić światło, gdy wychodzi z pokoju

Każdy z dorosłych wie, z czym wiążą się przerwy w dostawie prądu. W końcu nie raz czytaliśmy książki przy świecach. Zorganizuj z dzieckiem ekologiczny wieczór, podczas którego wyłączycie światło i wszystkie sprzęty elektroniczne, i razem pobawicie się przy blasku świec. Ten ekologiczny nawyk możecie wprowadzić do swojego gospodarstwa na stałe i powtarzać np. raz w tygodniu. Zadbajcie jednak o to, aby wasza pociecha nie przestraszyła się ciemności, a wieczór przy świecach kojarzyła z dobrą zabawą. Wytłumacz swojemu dziecku, że warto gasić światło, gdy wychodzi z pokoju.

Segregujcie razem śmieci

Ustaw w kuchni kolorowe kosze na śmieci, przeznaczone do segregacji. Możesz nakleić na nie naklejki, które będą sugerowały dziecku, jaki produkt powinien znaleźć się w danym pojemniku. Niech segregacja stanie się dla niego dobrą zabawą. Jeśli pociecha nie rozumie sensu przetwarzania śmieci, spróbujcie wspólnie dać drugie życie pustym opakowaniom, tworząc np. świeczniki z pustych słoików. Będzie to mile spędzony wspólny czas, ale również pierwszy krok do wdrożenia w domu filozofii zero waste.

fot. Shutterstock

Produkujcie mniej odpadów

Podczas zakupów zatroszczcie się o to, żeby produkować jak najmniej śmieci. Naucz dziecko wybierać warzywa i owoce na wagę, a później pakować je do wielorazowych toreb, które np. wspólnie wykonaliście. Pytaj dziecko w sklepie, które owoce by wybrał (te pakowane w plastik czy nie), a później tłumacz, która decyzja jest słuszna. Pozwól też swojemu maleństwu wybrać pudełko śniadaniowe z ulubioną postacią z bajek i nie pakuj jego kanapek w folię aluminiową.

wróć do strony głównej