Jak ograniczyć zużycie plastiku, a przy okazji zaoszczędzić pieniądze? Praktyczny eko poradnik

fot. Shutterstock

Coraz częściej zdajemy sobie sprawę z tego, jak ogromny wpływ na środowisko mają wykonywane przez nas codzienne czynności. Ograniczając zużycie plastiku, wydajemy mniej pieniędzy. Takie nawyki są więc korzystne nie tylko dla planety, lecz także naszego portfela. Na jakie zmiany warto więc się zdecydować? Oto pięć prostych kroków.

Zacznij od wody

O tym, jak ważna dla naszego organizmu jest woda, nie musimy chyba przypominać. Aby zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, warto wypijać 2-3 litry wody dziennie. To daje kilkaset plastikowych butelek rocznie. Dlatego też, jeśli chcesz być bardziej eko na co dzień, zacznij od wody.

Dbając o odpowiednie nawodnienie organizmu, na szczęście nie musimy generować aż tylu odpadów. . Kranówka jest nie tylko w pełni bezpieczna, lecz także zawiera cenne minerały, w tym biopierwiastki takie jak magnez i wapń.

Nie wszystkim jednak odpowiada jej smak. Aby go polepszyć, warto skorzystać z butelek filtrujących Dafi. Są one bardzo poręczne, dzięki czemu zawsze możemy mieć je przy sobie. Dlatego też uzupełnimy je w każdym miejscu, gdzie mamy dostęp do wody pitnej. Warto zaznaczyć, że butelki oraz dzbanki filtrujące Dafi są wyposażone w wymienny co miesiąc filtr, który usuwa smak i zapach chloru z wody kranowej. Jeśli potrzebujesz butelki o podwyższonej wytrzymałości – wybierz wersję Solid, wykonaną z Tritanu®, który wygląda jak szkło, a jednocześnie jest lekki i bezpieczny dla zdrowia. Nie pochłania zapachów, a taką butelkę można spokojnie myć w zmywarce.

Co ważne, proces filtrowania wody w dzbanku Dafi nie pogarsza jakości wody. W jego trakcie usuwany jest tylko nadmiar tych soli, które odpowiadają za powstawanie kamienia kotłowego w czasie gotowania.

fot. Materiał promocyjny

Korzystaj z olejków do demakijażu

Jeszcze kilka lat temu mało kto wyobrażał sobie demakijaż bez zużycia kilku wacików jednorazowych, które zwykle pakowane są w plastik nie nadający się do recyklingu. Teraz nie musimy jednak generować aż tylu odpadów. Świetna alternatywa to olejki i balsamy do demakijażu, dzięki którym możemy zmyć makijaż bez wacików. W ostatnim czasie wiele marek kosmetycznych z naturalnymi składami ma w swojej ofercie tego typu produkty. Jeśli nie jesteś przekonana do zmywania makijażu oczu tego typu produktami, korzystaj z wacików wielorazowych.

Korzystaj z kosmetyków w kostce

Szampony i odżywki w kostce ma w swojej ofercie coraz więcej marek kosmetycznych. Jest to świetna alternatywa dla produktów w plastikowych butelkach. Co istotne, jeden szampon tego typu starczy nawet na 70-80 myć, co daje mniej więcej 3 butelki zwykłego szamponu.

Postaw na naturalne materiały

Szacuje się, że aż 60 procent ubrań ma w składzie plastik. Warto jednak pamiętać, że większość poliestrowych tkanin ma bardzo krótki okres przydatności. Przez to kupujemy coraz więcej niemal jednorazowych ubrań. W czasie zakupów odzieżowych stawiajmy więc na jakość, a nie na ilość. Takie ubrania będą ci służyły znacznie dłużej.

Zrezygnuj z podpasek i tamponów

Coraz częściej mówi się o tym, że tampony i podpaski są bardzo nieekologiczne. Plastik, który pochodzi ze środków higieny, zanim ulegnie rozkładowi, będzie zalegał na wysypiskach przez kilkaset lat. Warto więc wybierać środki, które są znaczniej bardziej przyjazne dla środowiska. To na przykład kubeczki lub majtki menstruacyjne. Tego typu produkty cieszą się w ostatnim czasie coraz większą popularnością. Co bardzo istotne, będą nam służyły nawet przez kilka lat.

wróć do strony głównej